Новітні релігійні рухи та незвичні релігії Ігора Дмитрука та Богдана Стрикалюка
Бесіди

Презентація книги «Нові та незвичні релігії і культи» Ігора Дмитрука та Богдана Стрикалюка відбулася в Національному університеті «Острозька академія» 12 жовтня 2016 року.

Ігор Дмитрук (І. Д.) – шеф-редактор, засновник першого популярного в Україні міжнародного порталу «Філософія і релігієзнавство» У 2011 році закінчив Національний університет «Острозька академія». За фахом релігієзнавець, філософ та богослов. Учасник багатьох всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференцій, автор чисельних популярних публікацій із філософії і релігієзнавства. Ігор Дмитрук один із перших в Україні, хто на дослідницькому рівні поглиблено досліджував релігійну практику Віри Бахаї, що відобразилось у чисельних інтерв’ю та публікаціях. 
У 2015 році Ігор завершив аспірантуру у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки за напрямом підготовки «соціальна філософія та філософія історії».
Богдан Стрикалюк (Б. С.) – український богослов, філософ, релігієзнавець, головний редактор порталу «Філософія і Релігієзнавство», автор близько 200 науково-популярних статей із філософії, релігії та богослов’я, православний священник. 

1. Яка цільова аудиторія вашої книги? На скільки вона є актуальною в умовах трансформації релігійної карти України після 2014 року?

І. Д. Наша книга, насамперед, не є академічним дослідженням. Це науково-популярне видання, що має за мету ознайомити широке коло читачів з Новітніми релігійними рухами. Варто зазначити, що ми старались відійти від наукового стилю та взяли за основу публіцистичний виклад матеріалу. 
Наша книга складається із двох великих блоків. Перший блок – це характеристика релігійних рухів. Другий блок – інтерв’ю з відомими духовними лідерами, котрі є досить популярними в Україні. Наприклад, із Олексієм Добровольцем – представником Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів, або ж із Сергієм Афанасьєвим – представником Свідків Єгови. Певною мірою унікальним є інтерв’ю із відомим релігієзнавцем В’ячеславом Агеєв про мандрівне релігієзнавство. Також  є інтерв’ю з представниками Віри Бахаї, із представниками пародійних релігій, неоязичниками та священнослужителем Церкви Сатани. 
Я щиро бажаю, щоб наше релігієзнавство збагачувалося якісною і хорошою академічною літературою.

2.Що вас пов’язує з Острозькою академією? 
Б. С. В 2011 році я закінчив Острозьку академію, де і познайомився із Ігорем, нас об’єднує багаторічна дружба. Хочу зауважити, що Ігор Дмитрук є креативною та вольовою людиною і саме він допоміг мені пізнати зміст дисципліни релігієзнавства. 

І. Д. Як завжди казав Ігор Демидович Пасічник, «ви ціла генерація еліти». Хорошим прикладом для нас були викладачі нашої кафедри релігієзнавства і теології  та університету, а саме Петро Михайлович Кралюк, Михайло Михайлович Якубович, Дмитро Васильович Цолін. Це люди, котрі справді рухають українське релігієзнавство вперед . Ми, увібравши атмосферу академії почали створювати нові проекти. 

3. Чому ви вирішили працювати саме над темою вашої книги?
І.  Д. Тема книги є досить цікавою не тільки для нас, а і для широкого кола читачів. Робота над книгою зайняла чотири роки. Ми витратили багато зусиль і праці. 

4. Які труднощі виникали під час написання книги?
Б. С. Основною проблемою є те, що багато хороших та перспективних релігієзнавців є маловідомими. Про деяких ми написали у книзі. Дуже хочеться, щоб їх чиитало не лише обмежене коло людей ,щоб вони також ділились  знаннями та досвідом з іншими. 

5. Яким чином ви збирали інформацію формуючи теоретичну базу для книги?
І. Д. Як ми вже говорили неодноразово, наша книга в основному складається з інтерв’ю, які ми записували під час спілкування з представниками різних Новітніх релігійних рухів через соц. мережі та електроне листування.

6. Чи задоволені ви кінцевим результатом?
Б. С. Однозначно задоволені. Це є вагомий внесок у розвиток сучасного українського релігієзнавства. 

7. Чи маєте ви конкретні плани на майбутнє? Можливо, вже є ідеї для майбутньої книги?
І.  Д. Звичайно, є багато планів та мрій. Найближчим часом ми плануємо видати нову книгу, в яку буде додано ще більше фактів та інформації про різні Новітні релігійні рухи. Нове видання буде у твердій обкладинці. Є мрія написати про релігії нової ери. 

8. Можливо, ви маєте поради для студентів, особливо для студентів – релігіє знавців Острозької академії?
Б. С. Бажаємо студентам більше займатися моніторингом різних релігійних організацій, гарно навчатися і не прогулювати пари. Якщо в когось є цікаві проекти та ідеї – звертайтеся до нас,  ми будемо раді всім допомогти. Ну і, звичайно, надіємось, що у майбутньому релігієзнавство в нашій країні буде розвиватися краще, ніж сьогодні.

Розмовляла Катерина Мовчан

©Zlit 2012Про проектКонтакти