Скелет шамана, похований із леопардом і 50 черепахами
Переклади


Схематичне зображення могили шамана.
Виконано Петером Гросманом

Доктор Леор Гросман з Інституту археології Єврейського університету, який очолює розкопки на натуфійській стороні Хілазон Тахтіт у західній Галилеї, говорить, що розроблені та виконані ритуальні обряди та використаний спосіб конструювання та опечатування могили дозволяють припустити, що ця жінка мала доволі високий статус у суспільстві. Деталі відкриття були опубліковані в журналі PNAS від 3 листопада 2008 року.

Що було знайдено в могилі шамана?

У могилі знаходяться частини тіл кількох тварин, які рідко зустрічаються в натуфійських просторах. До них відносяться п`ятдесят черепах, майже цілий таз леопарда, кінчик крила золотого орла, хвіст корови, два черепи куниць і передпліччя дикого кабана, який було рівно прикладено до лівої плечової кістки жінки.

Також у могилі була знайдена людська стопа, яка належить дорослій людині, однак значно більшій від померлої жінки.

Доктор Гросман вважає, що це поховання відповідає уявленням про могилу шамана. Подібні поховання часто відображають їхню роль у житті (наприклад, залишки конкретних тварин та вміст лікувальних комплектів). Здається, жінка сприймалася як така, що мала тісний зв`язок із цими тваринами.

Метод поховання

Тіло було поховано в незвичному положенні. Його поклали на бік, вигнувши хребет, таз та праве стегно вздовж південної стіни могили овальної форми. Ноги було розкинуто і зігнуто всередину в колінах.

За словами доктора Гросмана, десять великих каменів було поміщено безпосередньо на голову, таз і руки померлої. Після розкладання тіла вага каменів призвела до роз`єднання деяких частин скелета, включаючи відділення таза від хребта.

Якщо говорити про те, чому тіло було поміщено таким чином і вкрито камінням, то на думку д-р Гросмана, це мало б захистити тіло від поїдання його дикими тваринами або ж це було своєрідне намагання громади замкнути шамана та її дух всередині могили.

Аналіз кісток показує, що шаманці була близько 45 років, вона мала маленький зріст та неприродний, асиметричний вигляд через нездужання хребта, що мусило впливати на ходу, змушуючи кульгавити або тягати ногу за собою.

П`ятдесят черепах

Найбільш дивовижним є те, що жінка була похована із 50-ма цілими панцирами черепах. Внутрішня частина черепах, ймовірно, була урочисто з`їдена на честь свята довкола померлої. Однак наяність вцілілих кісток кінцівок вказує на те, що більша частина черепах залишилася живими в могилі разом із панцирами.

Відновлення кісток кінцівок також вказує на те, що в печеру для поховання були перенесені не тільки панцирі, а й усі черепахи повністю. Набір із 50 живих черепах під час поховання вимагала значних інвестицій, оскільки це рідкісні тварини. Цілком імовірно також те, що ці тварини могли бути спіймані та утримувані людьми задовго до події.

Шаманські могили в археології

За словами доктора Гросмана, поховання жінки відрізняється від будь-якого іншого поховання, знайденого в натуфійських або попередніх періодах палеоліту. "Зрозуміло, що на підготовку, улаштування та герметизацію могили було витрачено велику кількість часу і енергії". Це було пов`язано з особливою обробкою похованого тіла.

Загалом скелети шаманів було знайдено у багатьох культурах серед груп мисливців-збирачів або дрібних аграрних суспільствах. Тим не менше, вони рідко згадувалися в археологічних описах, і не було жодного із періоду палеоліту Південно-західної Азії.

Натуфійці проживали в Середземноморному регіоні Леванту від 15,000 до 11,500 років тому. Доктор Гросман вважає, що ця могила може вказувати на ідеологічні зрушення, які відбулися внаслідок переходу до сільського господарства в регіоні того часу.

Натуфійський могильний майданчик

Хілазон Тахтіт – це маленьке печерне місце поруч із Кармієлем, яке перш за все функціонувало як натуфійське поховання для, щонайменше 28 осіб, репрезентуючи ряд віків.

Колективні поховання, знайдені на місці, швидше за все, були первинними ділянками поховання, які пізніше були знову відкриті, для видалення черепів та довгих кісток заради вторинних поховань – загальноприйнята практика для натуфійців та наступних неолітичних культур.

У Хілазона Тахтіті було відновлено тільки три частково завершених первинних поховання. Одним із них був скелет молодої дорослої людини, у вигнутому положенні, на правому боці, з обома руками складеними під обличчям. Розкидані кістки новонародженого були розміщені в районі відсутнього тазу. Вважається, що новонароджений і молодий дорослий, (можливо, мати), були поховані разом.


Переклад з англійської 
Ольга Свиріпа

©Zlit 2012Про проектКонтакти